www.doglove.hupont.hu

Kutyanélkül lehet élni , de nem érdemes!

 

 

 

 

 

- Táplálás

 

- Egészség

 
- Viselkedés
- Utazás
- Kutyafajták
- Kutyák és gazdik
- Kiállítás
- Válassz kutyát!

 

 

 

 

TÁPLÁLÁS

Tartalom:

-
Kutyák elhízása
- Kutyatápok fejlesztése
- Mit egyen a kutyánk?
- Mennyit egyen a kutya?
- Változó étrend
- A kölyökkutya etetése
- Diétás táplálás
-
A kutya táplálása

Kutyák elhízása

Annak ellenére, hogy nagyon szeretjük négylábú társainkat, mégsem mindig tesszük azt, ami számukra a legjobb lenne. Azzal tisztában vagyunk, hogy saját egészségünk megőrzése érdekében nagyon fontos a megfelelő táplálkozás és az elegendő mozgás, de sokszor elfelejtjük, hogy ugyanezek a szabályok érvényesek kutyánkra is. Az elhízás kutyák között nem ritka, és állandó okként szerepel a túlzott etetés. Felmérések rámutatnak arra, hogy minden ötödik gazdi tudatában van annak, hogy túl sokat ad enni kedvencének, és öt gazdiból három bevallja, hogy gyakran kedveskedik kutyusának különböző jutalomfalatokkal. Nem árt, ha szem előtt tartjuk azt, hogy az egészséges kutyák szinte mindig türelmetlenül várják a következő etetés időpontját, akkor is, ha valójában nem is éhesek.

Az elhízás vizsgálatával kapcsolatos tudományos kutatások kimutatták, hogy egyes kutyafajták hajlamosabbak a kilók halmozására. Ilyen például a tacskó, a labrador retriever, a cocker spániel, a cairn terrier, a skót juhászkutya, a basset hound és a beagle.
Mielőtt ráfognánk kedvencünkre, hogy egy mindent felfaló, kövér kismalac, tudnunk kell, hogy vannak esetek, amikor a pajzsmirigyhormon termelés csökkenése váltja ki az elhízást. Hízásnak indult idősebb kutyánknál mindig ellenőrizzük, hogy nem szenved e egyúttal az alábbi tünetek valamelyikében is: erőteljes szőrhullás, fénytelen szőrzet, szimmetrikus szőrhiány, környezet iránti érdektelenség, kedvetlenség, izomfájdalom, merev járás, esetleg sántítás. Ha ezeket a tüneteket észleljük, mielőbb vigyük kedvencünket állatorvoshoz, aki hormonpótlással viszonylag könnyen orvosolja a betegséget.

Az elhízás mindenképpen kezelendő probléma, ugyanis a kövér kutyák esetében az esetleges műtéteknek jóval nagyobba kockázata, az ilyen állatok hajlamosabbak a különféle sérülésekre, a túlsúly nagy terhet ró a keringésre, a légzésre és az izületekre is. Minél inkább gömbölyödik a kutyus, annál nagyobb az esélye a szív és keringési problémák, az izületgyulladás, a cukorbetegség, a hőguta és különböző bőrbetegségek kialakulására.

Sajnos a probléma gyakran csak az állatorvosnál tett látogatás során derül ki, pedig nem kell ahhoz mérleg, vagy valamilyen speciális szaktudás, hogy felfedezd, kutyádnak diétára van szüksége. Egyszer egy héten állítsd magaddal szembe kedvencedet, és ujjaidat húzd végig a bordatájékán. Normális esetben érezned kell a rugalmas bőrrel fedett bordákat ujjaid alatt. Ha sehol nem tapintod a bordákat, legfőbb ideje elgondolkozni a diéta bevezetésén.
A fölösleges zsír a válltájékon, a gerincoszlop mentén és a faroktőben szokott leginkább felhalmozódni - ezeket a pontokat is érdemes megtapintani. Ha megnézed kutyád körvonalát, hasának laposnak kell lennie, és nem szabad megereszkedetten lógnia.
Otthon elvégezve ezeket a teszteket idejében felismerheted, ha kedvenced hízásnak indult, és ekkor még könnyen tenni is tudsz ez ellen.

 

 

 

 

 

 

 

 

Kutyatápok fejlesztése

Az egyre növekvő kutyakultusz és a kutyák mind szélesebb körű igénybevétele következtében felmerült az igény a kutyák tudományos alapokon nyugvó táplálására. A világ vezető táp-előállítói széleskörű kutatási eredményeik felhasználásával fejlesztik ki a kutyák különböző igényeit kielégítő teljes értékű tápjaikat, majd a legújabb eredmények segítségével állandóan tökéletesítik azokat. A továbbiakban a fejlesztések során figyelembe vett legfőbb paramétereket tekintjük át.

 

Emészthetőség
A kutyatápok táplálkozástudományi elemzésének legegyszerűbb módja a fehérje-, zsír-, nyomelem-, vitamin-stb. tartalomra történő kémiai analízis. Ennek alapján felmérhető, hogy az adott táplálóanyagból mennyit tartalmaz az adott táp. E módszer nem tájékoztat azonban a táp biológiai értékéről. A kutya csak akkor veszi hasznát táplálékának, ha az számára biológiailag értékesíthető, azaz az állat emésztőrendszere képes a kapott takarmányból a táplálóanyagokat kivonni, s azokat az anyagcsere útján a test szövetébe beépíteni. A fölhasználhatóságot és emészthetőséget úgy mérik, hogy a vizsgált táplálékot kifejlett kutyával előre meghatározott mennyiségben etetik meghatározott (2 hét) időtartamon át, majd az ezen időszak alatt ürített vizeletet és bélsarat teljes mennyiségben összegyűjtik és ugyanazokra a tápanyagokra nézve elemzik, mint a tápot. Az állat által a táplálékkal felvett és az általa ürített táplálóanyag -mennyiségek közötti különbségekből megállapítható, hogy melyik táplálóanyagból mennyit "tartott vissza", illetve emésztett meg az állat. Az ebből számított emésztési együttható fölhasználható annak becslésére, hogy az adott táp milyen mennyisége tud fenntartani egy egészséges állatot azzal, hogy biztosítja az ezen egyed által igényelt összes létfontosságú táplálóanyagot és energiát.

 

Vemhesség és szoptatás 
Bármely táp értéke akkor vizsgálható a legpontosabban, ha azt a vemhesség és szoptatás, valamint a fiatal utódok fölnevelési időszaka alatt etetik. A vizsgálat során két csoportot alakítanak a vemhes szukákból. Az egyik csoport tagjai a kontrolltápot, a másik csoport tagjai a kísérleti tápot kapják. Mindkét csoportot a párzás, vemhesség és szoptatás során etetik a kérdéses táppal, amíg a kölykök el nem érik a 6-7 hetes életkort. Az anyaállatok és a kölykök egyedi testtömegét, a táplálékfogyasztás mennyiségét és az alomszámot gondosan följegyzik. A vizsgált időszak alatt rendszeresen állatorvosi vizsgálatot végeznek, hogy megbizonyosodjanak arról, minden állat normálisan fejlődik-e és egészséges-e.

Növekedés
A növekedés időszakában a fiatal állatoknak sajátos a tápanyagigénye. A vizsgálat során a testtömeg és méret, a nem és a genetikai háttér tekintetében megegyező fiatal kutyakölyköket két csoportban etetik, részben a kísérleti, részben a kontroll táppal. Egyedileg mérik napi tápfogyasztásukat és hetenkénti testtömeg-gyarapodásukat. Az etetési kísérletet az elválasztást követő 4-6 hónapon át folytatják. Ezen idő alatt részletes klinikai vizsgálatokat végeznek. A kísérlet végén összehasonlítják a két csoport eredményét, annak tisztázására, hogy a kísérleti tápnak a normális, egészséges növekedés biztosítására való alkalmasságát megállapítsák.

Tartós etethetőség
A kutyatápok igazi próbája az, hogy mennyire tudja kielégíteni az állatok szükségleteit, és mennyiben képes azokat hosszú időn át egészségesen tartani. Ilyen vizsgálatok csak úgy végezhetők, ha a kérdéses táp etetését több generáción át folytatják és mindvégig követik az eredményeket. Ez nagyszámú kutya hosszú időn át való figyelemmel kísérését jelenti, ezért az ilyen vizsgálatok felbecsülhetetlen értékű eredményeket szolgáltatnak.
A tápláló hatás nem az egyedüli olyan jellemzője a tápnak, ami vagy az állat vagy a gazdája számára fontos. A kutya etetésének sokszor társkapcsolati tartalma is van, ezért fontos, hogy kedvencünk örömmel fogyassza el eledelét. A táp megfelelő állaga, íze és konzisztenciája a gazda számára éppen olyan fontos, mint az állatnak, továbbá elfogadhatónak kell lennie a házi környezetben.
Végezetül meg kell említeni, bármilyen nagy is a táplálóértéke egy tápnak, ha az állat nem eszi meg, hiábavaló ez az érték, úgyhogy az ízletesség döntő fontosságú.

 

 

 

 

Mit egyen a kutyánk?

Kiegyensúlyozott étrend

Ahhoz, hogy a legjobb formában maradjanak, csakúgy, mint gazdáiknak, a kutyáknak is kiegyensúlyozott étrendre van szükségük, mely megfelelő mennyiségű fehérjét, zsírt, szénhidrátokat, valamint a szervezetük számára szükséges 13 különböző vitamint és 20 különböző ásványi anyagot tartalmaz. Ezeknek a tápanyagoknak nemcsak megfelelő mennyiségben, de a megfelelő arányban is hozzá kell járulniuk a kiegyensúlyozott táplálkozáshoz. A csak színhúsból álló étrend nem felel meg a kutyának. Háziállataink ősei a színhús mellett elfogyasztották a zsákmány többi részét, a csontokat, belsőségeket, bőrt és szőrt is. Mindezek együtt a megfelelő táplálékot nyújtottak, pótolták a színhúsból hiányzó tápanyagokat.


Házi készítésű állateledel

Az állateledelek házilagos elkészítéséhez pontosan ismernünk kell az állatok tápanyagigényét. Ebbe beletartozik a különböző ételek tápanyagértéke, az elkészítési módszerek és a tárolás.
Emlékezzünk arra, hogy csak nagy idő és energiaráfordítással és megfelelő gyakorlattal tudjuk házilag elkészíteni azokat az ételeket, melyek megfelelnek kutyánk tápanyagigényének.
A gazdák egy része szereti a kutya eledelének legalább bizonyos részét elkészíteni. Ilyen esetben fokozatosan és egyszerre csak néhány ételt vezessünk be, hogy a kutya emésztése alkalmazkodni tudjon az újdonságokhoz. A kutyáknak gyakran adnak húst, tojást, sajtot és kenyeret. Ha ezek az ételek a kutya étkezésének jelentős részét képezik, ügyeljünk arra, hogy kellő mennyiségű vitaminnal és ásványi anyagokkal egészítsük ki őket.


Előre gyártott állateledelek

Az ismert állateledelek minősége, tápanyagtartalma és biztonsága garantált. A termékek sokféle recept alapján, több változatban és állagban készülnek, mindenki kiválaszthatja a neki és kutyájának leginkább megfelelőt.
A kutyaeledelek teljes értékűek vagy kiegészítő táplálékként használhatók lehetnek. A teljes értékű kutyaeledel önmagában biztosítja a kiegyensúlyozott táplálást, a kiegészítő eledel pedig egyéb ételekkel keverve adható.
Az állateledelek általában két változatban kaphatók: szárazeledel és konzerveledel formájában. A szárazeledelek minimális folyadékot tartalmaznak, így könnyen és gazdaságosan használhatók. Az állatoknak szárazon és vízbe áztatva is adhatjuk.
A konzerveledelekben benne van a hozzávalók folyadéktartalma.

Bármilyen étrendet választunk a kutyának, mindig adjunk neki megfelelő mennyiségű vizet, figyeljünk arra, hogy mennyit iszik. Egy állandóan szomjas kutya beteg lehet, és azonnali orvosi ellátásra szorulhat. Legyen a kutyának egy saját tálja az étkezésekhez és a víznek, használat után mossuk el azokat és tartsuk a családi étkészlettől elkülönítve. Soha ne adjunk a kutyának enni a saját tányérunkból.
Az előre gyártott állateledelek tartalmazzák mindazon tápanyagokat, melyekre a kutyának szüksége van, így nem kell kiegészítő tápanyagokat (vitaminokat, ásványi anyagokat) adni az állatnak. Fontos tudni azt is, hogy a kutyák emésztése hozzászokik az etetett állateledelhez, így ha váltani szeretnénk, ezt csak fokozatosan tegyük, több nap alatt állítsuk át a kutyát az új étrendre. Túlságosan gyors váltás esetén a kutyánál enyhe egészségügyi problémák (pl. hasmenés) léphetnek fel.


Csontok és tej

A csontok fontos kalciumforrást jelentenek a kutyáknak, de ha a kutya kiegyensúlyozottan táplálkozik, erre a plusz kalciumforrásra nincs szüksége. Ugyankkor a kutya szereti, ha alkalmanként kap csontot, hiszen a csont ízletes, tisztán tartja a fogat, és órákra lefoglalja a kutyát. Ne felejtsük el, hogy a kölyökkutyáknak csak nagy velős csontot szabad adni, melyek nem törnek szilánkosan. Soha ne adjunk a kutyának csirke-, nyúlcsontot, vagy halszálkát. Bár érdemes 5-10 percig főzni, a túl hosszú főzés törékennyé, és így használhatatlanná teszi a csontot.
Bár a tej is fontos tápanyagokat tartalmaz, az anyjától már elválasztott kölyökkutya táplálkozásának nem szerves része. A kölykök és a felnőtt kutyák többsége nem tudja emészteni a tejcukrot, és ez emésztési problémákat okozhat.

 

 

 

 

 

Figyeljünk kutyánk változó táplálkozási igényeire!

 

 

Weblap látogatottság számláló:

Mai: 5
Tegnapi: 19
Heti: 25
Havi: 109
Össz.: 23 733

Látogatottság növelés
Oldal: Házikedvenc
www.doglove.hupont.hu - © 2008 - 2025 - doglove.hupont.hu

A weblap a HuPont.hu weblapszerkesztő használatával született. Tessék, itt egy weblapszerkesztő.

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »